2 Nisan 2011 Cumartesi

Semerkant (Samarcande)

Amin Malouf, Yapı Kredi YayınlarıSemerkant yıllar önce alınmış bir kitap, 90'ların sonunda. Onca sene nedense okumadan kitaplıkta bekletmişim, ne kayıp! Enfes bir roman Semerkant, tarihi bir masal gibi.

Semerkant'ın merkez noktası, Ömer Hayyam'ın elleriyle yazdığı rubaileri, yeryüzünde tek bir kopyaı olan bu Elyazması'nı, Hayyam ömrü boyunca yanında dolaştırıyor. Biz romanda önce Ömer Hayyam'ın maceralarını okumaya başlıyoruz, sonra şaşırtıcı bir şekilde Hasan Sabbah giriyor hikayemize. Sadece o mu? O devirde yaşamış ve Semerkant 'ta hüküm sürmüş Selçuklu hanedanları katılıyor hikayemize, meşhur sadrazam  Nizamülmülk'ün efsanevi maceralarını, Hasan Sabbah ile çekişmelerini okuyoruz.

Kitabın ilk 2 bölümü bu kahramanların etrafında geçiyor ve daha yüzlerce sayfa olsa okunabilecek lezette yazılmış. Çevirinin de ağızlara layık olduğunu söylemem lazım. Kitabın sonraki 2 bölümü ise yüzyıllarca ileri gidip 1800'lerin sonunda İran'da yaşanan ayaklanmalara ayrılmış ve en başından beri bize olayları anlatan; aslında tek amacı Elyazması'nı ele geçirmek olan Benjamin'in İran'da yaşadıklarına, Tebriz ayaklanmasında başına gelenlere tanık oluyoruz.

Ve en sonunda Elyazması'nı ele geçiren Benjamin, Amerika'ya dönmek için Titanic isimli bir gemiye biniyor...

Bunca senedir okumadığıma pişmanlık duyduğum harika bir kitap. Kitabın içine serpiştirilmiş Hayyam dörtlükleri de ayrı bir güzellikte.

Rengarenk Dünyada  bir adam gezer,
Ne zengin, ne fakir, ne mümin, ne zındık,
Hiçbir gerçeğe dalkavukluk etmez,
Hiçbir yasayı tanımaz...
Bu alacalı dünyada kimdir bu adam, cesur ve üzgün?


7 yorum:

 1. Benim de kitaplikta bekliyor ne zaman okurum acaba :(

  YanıtlaSil
 2. Eveeet Aslı'ya alkış:)
  Semerkant gibi şaheser i okudun:)Amin Maoluf kitaplıkta bekletileceklerin en sonuncularından:)
  Diğer bir sonuncu da İhsan Oktay Anar:)
  Anar'ı oku ondan sonra YOK ARTIK:) ları duyiyim ardından da daha yok mu nidalarınla Suskunlara beklerük:)

  YanıtlaSil
 3. Serrose : Karamel ile pencere sefası yaparken bir çırpıda okursun:)

  Kıtmir : keşke kitabın tamamı Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah hakkında olsaydı. Açıkçası Benjamin ile bölümlerde sıkıldım biraz. Ama Hayyam ve Sabbah'lı kısımlar enfes. Çevirmene de alkış gelmeli bence, çok hoş bir üslup kullanmış doğrusu.

  YanıtlaSil
 4. iki kez okudum...Kıtmir'in dediği gibi Hayyam ve Sabbah'lı bölümler çok güzeldi...

  YanıtlaSil
 5. pardonnn o yorum Kıtmir'e ait değilmiş:))
  Ama İhsan Oktay Anar hakkında çok haklı.Puslu Kıtalar Atlası favorimdir.

  YanıtlaSil
 6. laleninbahçesi : ben isterdim bu kitap salt Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah üzerine azılmış olsun, çok lezizdi o bölümleri.

  Puslu Kıtalar Atlası sırada, kesinlikle okuyacağım.

  YanıtlaSil
 7. Gerçekten harika bir kitaptı, bittiğinde uzun süre etkisinden kurtulamamıştım, bana göre gizem ve oryantalizmin eşsiz buluşması:))

  YanıtlaSil