20 Eylül 2008 Cumartesi

Ruhlar Evi (La casa de los espíritus)

Yazar : Isabel Allende, Can Yayınları

Romanda en sevdiğim ekol, Güney Amerikalı yazarların büyülü gerçeklik ekolüdür. Bu ekolde en usta yazar ise Gabriel Garcia Marquez'dir bence. Isabel Allende'nin Ruhlar evi isimli epik romanı da Marquez'den geri kalmıyor.
Romanda Del Valle ve Trueba ailelerinin maceraları anlatılıyor. Del Valle ailesinin akıl almaz güzellikteki yeşil saçlı kızları Rosa ölünce, nişanlısı Esteban Trueba ailesinin çiftliğine kapanıyor. Burada civar köylerin kızlarıyla al takke ver külah bir sürü velet peydahladıktan yıllar sonra, Rosa'nın artık büyümüş olan kardeşi Clara'ya aşık oluyor ve ikisi evleniyorlar. Clara estirikli, bir takım geleceği görme yetenekleri var. Giderek Esteban'ın kızkardeşi Ferula hikayeye dahil oluyor. Onunki de ayrı bir hikaye.

Roman Clara ve Esteban'ın en büyük çocukları Blanca, ve onun kızı Alba üzerinden devam ediyor. Mesela Blanca babasının çiftliğindeki kahyanın oğluyla önüne engel konulamayan bir aşk yaşıyor. Alba devrim sırasında gözaltına alınıp işkencelere uğruyor. Arada aşk, intikam, trajedi, gerçekle karışık inanılmaz büyülü olaylar eşliğinde bu ailenin öyküsünü okuyoruz.

2 yorum:

  1. Hmm... Kitapyurdundaki yorumlara da baktım. Sürükleyici bir kitap sanırım. Merak ettim valla. Ama çok pahalı yahu :(( İkinci elini bulabilir miyim ki acaba 5-6 liraya falan :)

    YanıtlaSil
  2. ne güzeldi bu kitap, çok ağlamıştım yalnız onu hatırlıyorum :) filmi de çok çok güzeldi.

    YanıtlaSil