29 Nisan 2012 Pazar

Sultanı Öldürmek

Ahmet Ümit, Everest Yayınları

Sultanı Öldürmek, İstanbul Hatırası'ndan beri heyecanla beklediğimiz yeni Ahmet Ümit romanı. Kitabı ilk çıktığı günlerde aldım, büyük hevesle okumaya başladım.

Romanımızın anlatıcısı, yaşını başını almış bir eski İstanbul beyefendisi, tarih profesörü Müştak Serhazin. Müştak Bey iri yarı yapılı bedeninde inanılmaz saf, yumuşak bir kalbe sahip naif bir adam. Hayatının biricik aşkı, kendi gibi tarihçi sevgilisi Nüzhet onu terkedip Amerika'ya gittiğinden beri Müştak kendine gelememiş. Tam 21 sene onu terkeden bu kadını hayal etmiş, onu beklemiş. Ve nihayet karlı bir İstanbul gecesinde, 21 sene sonra Nüzhet'le karşıkarşıya geldiğinde göreceği şey kadının cesedi! Boğazına saplanmış bir mektup açacağı ile öldürülmüş Nüzhet, mektup açacağının sapında ise Fatih Sultan Mehmet'in tuğrası var.

Müştak, Nüzhet'in cesedini bulduğu esnada bir şey farkeder. Enteresan tezleriyle her zaman ilgi çekmeyi başaran Nüzhet; Fatih ve Baba Katilliği konusunu araştırmaktadır. Yoksa şehirlerin kraliçesi İstanbul'u fethederek tarihe geçen ulu hakanı baba katili olmakla mı suçlamaktadır Nüzhet? Müştak kendini tarihle ve cinayetle örülü çapraşık olaylar içinde bulur. Başkomiser Nevzat ve ekibi de cinayetin peşine düşerler.

Sultanı Öldürmek, bir Başkomiser Nevzat polisiyesi değil. Bu tamamen Müştak Serhazin'in hikayesi. Olan biteni onun içsesinden dinliyoruz. Bu sebepten olacak, romanın ilk 100 sayfasında çok sıkıldım, sayfalar geçmek bilmedi, benim için fazla psikolojik idi bu kısım. Hatta okurken "Orhan Pambık mı okuyorum, Ahmet Ümit mi okuyorum?" diye düşündüm sürekli. 150. sayfadan sonra kitap açıldı, özellikle Fatih Sultan Mehmet ekseninde dönen olaylar ve İstanbul'un fethinin anlatıldığı sayfalar müthişti, ilk 150 sayfa iki haftada, kalan 400 sayfa 1 gecede bitti. Ve finale heyecanla bağırdım. Polisiye olarak yazılmamış bu romanın fevklade polisiye bir finali vardı, bu da Ahmet Ümit'in harika kaleminin başarısıdır.

Kitabın arka planında Ahmet Ümit'in İstabul'a; bu en çok arzulanmış eşsiz kente duyduğu büyük aşkı var gücüyle hisettim. Belki de Ahmet Ümit'le paylaştığım bu ortak aşk yüzünden seviyorum bu yazarı kim bilir?

İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmet arka planında terkedilmiş, kimsesiz bir adamın iç dünyasını anlatan psikolojik bir roman Sultanı Öldürmek. Beklenmedik finaliyle asla unutlmayacak bir roman oldu benim için. İyi ki okumuşum. Ellerine sağlık Ahmet Ümit!

Ortaçağın bu en görkemli kalesi, Osmanlılar tarafından son kez kuşatılıyordu. Ama ilk top ateşlenmeden önce Mehmed, elçilerini Konstantin'e gönderdi. Şehri teslim ederlerse kimsenin canına ve malına zarar gelmeyeceğini, imparatorun sağ ve salim olarak istediği yere gitmesine izin verileceğini, halkın ise hayatına eskisi gibi devam edebileceğini bildirdi. Ama İmparator ve Konstantinopolisliler korkak insanlar değillerdi, belki de hala Papalıktan gelecek yardıma güveniyorlardı; şehirlerini telim etmektense ölmeyi yeğleyeceklerini söylediler. Bu cevabı alan genç padişahın önünde, cenkten başka yol kalmamıştı.


8 yorum:

 1. Ahmet Ümit ne güzel bi yazar. Okurken her defasında hayran kalıyorum. En son okuduğum "Bir Ses Böler Geceyi", küçücük ama ayrıntılarıyla dopdolu bir kitaptı. Bu kitabı da çok merak ediyorum. Heyecanlandım anlatımından. =))

  YanıtlaSil
 2. Lynn : Ben de hemen her kitabını zevkle okudum. Özellikle favorilerim Kavim, Beyoğlu Rapsodisi, İstanbul Hatırası. İstanbul Hatırası'nı gerçekten bitmesin bitmesin diye kıvranarak okumuştum.

  YanıtlaSil
 3. Ben şuan Patasana'yı okuyorum ve ilk defa bir Ahmet Ümit romanı okuyorum.Bu romanı heryerde gözüme çarpıyor,okumak lazım.Tanıtım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Kitap Cumhuriyetim: Patasana'da gecmisteki olaylarla gunumuzdeki hikayenin paralel anlatimi hosuma gitmisti. Gecmisteki hikayeyi daha cok sevmistim :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba kitap çekilişi yapıyorum katılmak ister misiniz?

  http://delikitap.blogspot.com/2012/05/ilk-cekilisime-herkesi-beklerimmmm.html

  Bloğuma beklerim. ;)

  YanıtlaSil
 6. Kurgusunu çok beğeniyorum ancak tarihi bölümlerine de eleştirilerim yok değil.Göz atmak isterseniz http://www.kitapsohbetcisi.com/2012/06/sultani-oldurmek.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. etkileyici bir analiz olmuş, ellerinize sağlık.

   Sil