6 Aralık 2015 Pazar

Ateş Canına Yapışsın


Sezgin Kaymaz, İletişim YayınlarıÖNEMLİ BİLGİ : 20 Aralık 2015 Pazar günü, Kadıköy'deki Akademi Kitabevinde Sezgin Kaymaz'ın imza ve söyleşisi olacak. Kaçırmayın dostlar.


Ateş Canına Yapışsın, bize en eski hikayeyi, ilk hikayeyi anlatıyor: Adem'in haram meyveyi yiyerek cennetten kovuluş hikayesini. Fakat bu hikayeyi Sezgin Kaymaz'ın o kendine has, zengin, deli dolu, renkli Türkçesinden ve de bizzat Azazil'in bakış açısından  okuyoruz.


Azazil, Cennet'te huzur içinde yaşayan büyük meleklerden biri. Ama yazarımız Cennet'i nasıl anlatmış hikayenin arka planında okumanız lazım. Ağzım açık kaldı o capcanlı tasvirlere, gidip gördün mü be adam? Ben görmüş kadar oldum, sağ olsun.


İşte Azazil bu binbir türlü mahlukatın, küçük meleklerin, meleciklerin ve tabii ağır abiler Azrail, İsrafil, Cebrail ve Mikail'in gül gibi yaşayıp gittiği Cennet'te, meleciklere ders verirken beklenmedik bir anonsla cümle Cennet ahalisi Kükreyen Çimenler Platosuna çağrılır. İsrafil burada surunu ilk kez üfler ve o meşum anonsu yapar Cebrail: Tanrı Âdem'i yaratmıştır ve tüm Cennet ahalisinin Âdem'e secde etmesini buyurmaktadır.  Tabii Hocaların Hocası, Büyük Usta, dumansız ateşten yaratılmış Azazil kilden yaratılmış Âdem'e secde etmeyi kabullenemez.


Kitap Azazil'in gözünden ilerliyor, o kendine has esprisi, akıl yürütmeleri ve son derece zengin tasvirleri ile isimlerini hep bildiğimiz Cennet ahalisini yepyeni bir gözle görüyoruz. O denli detaylarla bezeli ki bu ince kitap, bütün gece yatmayı unutup okudum da okudum. Azazil'in varlığındaki ateş canına yapıştıkça, yani İblis'e dönüştükçe dünyevi kelimeler ile konuşması; ama her ettiği lafta ne dediğini kendi de bilememesi... Kitabın en başında verdiği sabır dersi... Güzel ile çok güzelin arasındaki farkı meleciklere anlattığı an... İlle de Provokatif Didaktif ders verme yöntemi ile devir devirebildiğin kadar konuşmaları.... Hele Âdemelmasının hikayesi nasıl ince bir düşüncedir? Sağ olsun yazarımız Havva'nın üzerinden bir yükü almış:)


Müthiş bir edebiyat şöleni, Ateş Canına Yapışsın. Türkçenin zenginliğine hayran olacağınız bir eser. Harikulade.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder